Ekonomi

US Steel sendikası Nippon Steel’in devralma teklifini reddetti

United States Steel Corporation (NYSE:X) çalışanlarını temsil eden United Steelworkers (USW) sendikası, Nippon Steel’in Amerikalı çelik üreticisini devralma planına sendikanın desteğini sağlamak amacıyla önerdiği taslak anlaşmayı desteklememe kararı aldı.

Nippon Steel, United States Steel’i tahmini 15 milyar dolar karşılığında satın almak üzere Aralık ayında bir anlaşmaya varmıştı. Ancak işlem, özellikle ABD’de seçim yılı olması nedeniyle iki partili muhalefet de dahil olmak üzere önemli zorluklarla karşı karşıya.

Pazartesi günü USW, 27 Mart tarihinde Nippon Steel’den taslak bir anlaşma içeren bir mektup aldığını açıkladı. Japon çelik devi sendikayı kazanmak için çeşitli vaatlerde bulunmuştu. Bunlar arasında en az 1 Eylül 2026 tarihine kadar işten çıkarma yapılmayacağı taahhüdü ve U.S. Steel’i haksız uluslararası ticaret uygulamalarından koruma sözü de yer alıyordu.

Bu güvencelere rağmen USW, Nippon Steel’in teklifinin “devam eden anlaşmazlığın çözümü için anlamlı bir temel sağlamadığını” belirtti. Sendika, taslağın daha önce Nippon Steel’e iletilen ve sendikanın devralmayı desteklemeyi düşünmesi için ele alınması gereken temel endişeleri göz ardı ettiğini vurguladı.

Sendika şu anda desteklememe yönündeki tutumunu ifade etmekle birlikte, daha fazla diyaloğa açık olduğunu belirtti. USW, yakın gelecekte Nippon Steel temsilcileriyle önerilen devralmanın durumu hakkında görüşmek üzere müzakerelerde bulunmaya istekli olduğunu belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu