Haber

Bolivya, İran’dan drone teknolojisi satın almayı değerlendiriyor

Bolivya Savunma Bakanı Edmundo Novillo, Los Angeles İran ile yapılan savunma anlaşmasına yönelik tepkilerin ardından, sınırlarını korumak ve kaçakçılıkla mücadele etmek için bu ülkeden drone teknolojisi satın almakla ilgilendiklerini açıkladı.

Novillo, İran Savunma Bakanı Mohammad Iste Astiani ile 16 Temmuz’da Tahran’a yaptığı ziyarette imzaladığı savunma anlaşmasının Bolivya muhalefeti ve Arjantin’den tepki alması üzerine basına açıklamalarda bulundu.

Sınırlarını korumak ve kaçakçılıkla mücadele etmek için İran’dan drone teknolojisi satın almakla ilgilendiklerini vurgulayan Novillo, anlaşmayla ilgili endişelerin abartıldığını ve Arjantin’de yaklaşan seçimler için “siyasi bir şov” olarak kullanıldığını söyledi.

Novillo bu iddiaları yalanladı ve Tahran ziyaretinin bir tehdit olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.

Tahran ile imzalanan anlaşmanın İran ile “ortak çıkar alanları” üzerinde olduğuna dikkati çeken Novillo, Bolivya’nın İran’ın drone teknolojisiyle ilgilendiğini ve söz konusu teknolojinin uyuşturucu ticareti, kaçakçılık ve sınır güvenliği gibi konularda yardımcı olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Novillo, endişelerin asılsız olduğuna işaret ederek, “İsrail kökenli olduğunu düşündüğü Arjantinli bir milletvekilinin abartılı değerlendirmeleri” olduğunu kaydetti.

Söz konusu anlaşma kamuoyuna açıklanmazken, iki ülke tehditlere karşı savunma ve ileri teknoloji ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduklarını bildirdi.

Bolivya Bakanı Novillo da İran ile uyuşturucu kaçakçılığı, güvenlik, bilim ve savunma alanlarında işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu